Projekt "Terminibaas"

Projekti eesmärk: Ekilexi kooliinformaatika terminibaasi loomine ja selle täiendamine 150 uue mõistekirjega. Samuti hõlmavad tegevused terminibaasi tutvustusürituste ehk veebiseminari, konverentsi ja vähemalt ühe töötoa korraldamist.

Tähtaeg: 31.12.2022

Toetajad: Eesti Keele Instituut, Haridus- ja Teadusministeerium

Ajakava:

Mai-Juuni:

• terminite kokkukogumine (avatud päring FBs ja kogukonnas) + 1.-12. klassi õpikute ja Digipädevus.ee sõnaraamatud (üle 600 mõiste)

• terminite jagamine nelja kategooriasse: üld, küberturvalisus, programmeerimine ja robootika, disain ja ekspertidega eelvaliku tegemine

Juuli:

• 200 termini valimine (üld ja küber) ja nende avamine (erinevate andmebaaside seletused, kasutusnäited/laused)

• terminite temaatiline grupeerimine/treppimine ja lisasõnade korje

• 10 esimese sõna sissekanne Ekilex

• Töötubade/metoodikate loomine

August:

• töötubade katsetamine suvekoolides

• terminibaasi konsultatsioonid lõplike terminite valmimises

September-November:

• online veebinarid/töötoad

• sõnadele kogukonna tagasiside ja sissekanne Ekilex

Detsember:

• projekti lõpetav konverents

Kasutame: Ekilex sisestusvahendit, et terminid oleksid kättesaadavad Sõnaveebis.

Termin - erialast mõistet tähistav, täpselt piiritletud tähendusega sõna või sõnaühend

Mõiste - mõtlemise üksus, tegelikkuse objektide (asjade ja nähtuste) esitus ideena inimese teadvuses; (oskuskeeles:) see, mida tähistab termin

Milliseid termini kandidaate valida?

• need, mida kõik peaks teadma

• need, mis tekitavad segadust (mida kasutatakse nt. valesti)

• uued sõnad, mida koolides võiks kasutada

Terminibaasi kasutajad on õppijad ja õpetajad, kooliõpikute loojad/kooliinformaatika uurijad (sõnavara ühtlustamine).

Õppijad iseseisvalt alates 7. klass, koos õpetajaga aga juba varem.

Hetkeolukord:

Etapp I-V - terminikandidaatide korje ja analüüs.

Töötoad ja nende testimine suvekoolides: Haridustehnoloogid ja Matemaatika-Informaatikaõpetajad